MAS Litomyšlsko o.p.s. pokračuje v realizaci aktivit podporujících neformální organizace

Místní akční skupina MAS Litomyšlsko o.p.s. se stala úspěšným příjemcem a realizátorem projektu s názvem „Společnou cestou ke kvalitnějšímu neformálnímu vzdělávání na území Litomyšlska“. Projekt byl zahájen 1.9.2020 a ukončen bude 15.8.2023.

Hlavním cílem projektu je zkvalitnění neformálního vzdělávání na území Litomyšlska prostřednictvím podpory do projektu zapojených pěti organizací. Mezi tyto organizace patří Školamyšl, z.s., Komunitní škola České Heřmanice, z.s., Rodinné centrum Litomyšl, z.s., Spolek archaických nadšenců a Junák – český skaut, středisko Liliový kruh Litomyšl, z.s.

Od září 2020 tak probíhá realizace celé řady tematických aktivit, jako je např. vzdělávání pracovníků, sdílení zkušeností, prohloubení spolupráce prostřednictvím tandemového vzdělávání, zavádění nových metod práce s dětmi a mládeží, zřízení dětského klubu a realizace projektových dní.

K 31.8.2022 se konkrétně podařilo zrealizovat 63 projektových dní, v rámci kterých došlo k rozvoji kompetencí pracovníků NNO v oblasti přípravy a vedení projektového vzdělávání. Pracovníci zapojených NNO také získali 40 osvědčení a byl tak podpořen jejich profesní růst absolvováním akreditovaného vzdělávacího programu. Sdílení zkušeností mezi pracovníky v neformálním vzdělávání proběhlo prostřednictvím vzájemných 4 návštěv. Prohloubení spolupráce pracovníků NNO bylo podpořeno prostřednictvím 29 tandemů, kdy vždy 2 pracovníci společně naplánovali a zrealizovali 10 hodin v průběhu 5 měsíců. Došlo také k zavedení nových metod v neformálním vzdělávání prostřednictvím 4 vzdělávacích bloků, kdy každý z nich trval 7 hodin. Vzdělavatel-expert seznámil 2 začátečníky s novými přístupy k neformálnímu vzdělávání, které nebyly v NNO dosud využívány. Podpora účastníků neformálního vzdělávání v oblasti vybraných klíčových kompetencí probíhá také prostřednictvím klubu, který poskytuje možnosti flexibilně uplatňovat efektivní metody a reagovat na zájmy a potřeby účastníků. Doposud se podařilo zrealizovat 11 bloků po 24 hodinách. Takto získané znalosti, dovednosti a kompetence se současně promítají i do povinné složky vzdělávání dítěte/žáka a mohou s ním být i úzce propojeny.

Projekt s reg. číslem CZ.02.3.68/0.0/18_071/0016577 je realizovaný a financovaný s podporou ESF, Operačního programu výzkum, vývoj a vzdělávání a státního rozpočtu.

Ing. Petr Vomáčka
ředitel společnosti MAS Litomyšlsko o.p.s.

Vloženo v Akce, Nezařazené, Novinky MAS